Kroje > Pánský kroj

Pánský kroj

Složení kroje

 • Kalhoty
 • Košile
 • Kapesník
 • Vyšívaná vesta
 • Kožený pásek
 • Klobouk

Postup při oblékání do kroje:

Zapůjčený kroj je vložený buď v krabici s Vaší jmenovkou na víku nebo v igelitovém pytli.  Jmenovku neodlepujte (nestrhávejte). Použitý kroj vlože zpět do krabice nebo do pytle a  vracejte s Vaším jménem (poškození kroje i krabice se pokutuje

 1. Odstraníme stehovací nit, kterou jsou nabrány sklady na spodničkách a pávce.

 

 1. Nejdříve oblékáme rukávce a vestu (kordulku). Vestu zásadně oblékáme na rukávce a poté společně na tělo. Je to lepší, protože tak prodloužíte jejich bezchybný požadovaný tvar. Pokud půjdete v kroji i druhý den doporučujeme nechat vestičku obléknutou v rukávci. Větší vestičku si můžete upravit ručně, nikoliv na šicím stroji.

 

 1. Spodničky bývají obvykle 3. Začínáme tou nejkratší. Plátno se snažíme nahrnout z oblasti břicha spíš do stran a dozadu - žádná z nás nechce mít velké bříško:) Bohatě vyšívaná zástěrka tak vynikne v celé své kráse. 
  Pouze první spodničku tzv. podkasáme (podhrneme). Je to proto, že nám celý kroj nadzvedne a ten nám pak pěkně 'trčí' (spodničky s pevným pasem se nepodkasávají). Poté postupně přidáme druhou a třetí spodničku.

 

 1. Na spodničky patří vyšívaná červená sukně tzv. pávka a vyšívaná zástěrka. Pávka se uvazuje opět zezadu dopředu. Pávku nepřežehlujte a nijak ani neupravujte !!!!!!! Mašle kolem pasu se uvazuje dle daných zvyklostí. Mašli v žádném případě nezkracujte.

 

 1. Posledním krokem je nasazení límce, navázání tkadlí a ozdobení stárky věnečkem nebo šátkem a čepcem. Límec šetrně připevníte spínacím špendlíkem – broží (nepřišíváme).

 

 1. Za nepříznivého počasí mějte pláštěnku  - igelit přes pávku. Pávka nesmí zmoknout. Tento materiál pouští barvu a nedá se nijak vyčistit.

 

Pokud kroj poškodíte (propálíte, roztrháte apod.), nebo uděláte jinou úpravu, provede se vyúčtování podle platného ceníku, který náleží půjčovně krojů.

Na konec bychom Vás chtěli požádat, abyste se ke kroji chovali slušně a s úctou. Vyjádříte tím dík všem, kteří tu krásu pro nás i pro další generace vytvářejí. Děkujeme.