Kroje > Pánské > Pánský kroj

Pánský kroj

Složení kroje

  • Kalhoty
  • Košile
  • Kapesník
  • Vyšívaná vesta
  • Kožený pásek
  • Klobouk

Postup při oblékání kroje

Zapůjčený kroj je vložený v krabici s Vaší jmenovkou na víku. Jmenovku neodlepujte (nestrhávejte). Použitý kroj vlože zpět do krabice a vracejte s Vaším jménem (poškození kroje i krabice se pokutuje).

Na rukávce navlečte vestičku (kordulku). Větší vestičku si upravte ručně, nikoliv na šicím stroji. Na větší velikost upravovat nelze (můžete prošněrovat mašlí).

Rukávce povolte, podkasejte a uvažte na ně vyšívané kadle (přivázání můžete nazdobit modrou mašlí).

Spodní sukně (spodánky) jsou nabrány bílou nití, tyto nitě opatrně vytáhněte (nevytrhávejte) a spodánky uvazujte zezadu dopředu, od nejkratší po nejdelší. Nabrané spodánky můžete podle potřeby na předním díle rozžehlit.

Červená vyšívaná sukně (pávka) je také nabraná bílou nití, tuto nit také opatrně vytáhněte a pávku opět uvazujte zezadu dopředu. 

Pávku nepřežehlujte a nijak neupravujte!!!!!!!

Na pávku uvážete zástěru, dále kolem pasu připevníte vyšívanou stuhu, kterou založíte na obou stranách zástěrky, nebo uvážete vzadu do mašle. V žádném případě stuhu nezkracujte.

Po ustrojení do celého kroje zakončíme oblékání límcem, který šetrně připevníme spínacím špendlíkem - broží (nepřišíváme).

Za nepříznivého počasí mějte pláštěnku - igelit přes pávku. Pávka nesmí zmoknout. Tento materiál pouští barvu a nedá se nijak vyčistit.

V kroji se chovejte slušně, vyhýbejte se prostorám, kde by mohlo dojít k jeho poškození.

 

Pokud kroj poškodíte (propálíte, roztrháte apod.), nebo uděláte jinou úpravu, provede se vyúčtování podle platného ceníku, který náleží půjčovně krojů.